Definice Taichi chuan (čti tajči čuan)

Definice Tai chi chuan, jiný přepis  Tai ji Quan (čti Tajči čuan)

Přepis pojmu Taichi

 Pojem Taichi již dnes zná, a nebo alespoň o něm již slyšel téměř každý. Horší je to již  s jeho  správným napsáním, například, když chceme použít slovo Taichi třeba při hledání nějaké bližší informace o tomto fenoménu na internetu. Přepisy do české, ale i anglické literatury z čínského originálu se různí.

Můžete se setkat s těmito názvy:

Tchaj-ťi-čchüan, Tai-Ji Quan, Taiji Quan, Tai-chi chuan, Taichi chuan ale i Taiči Čuan, nebo Tajči Čuan. Při zkráceném použití Taichi, Taiji, Tajči, Taiči.  Všechny tyto způsoby označení hovoří o tomtéž souboru cvičení. Překlady do českého jazyka pocházejí převážně z anglických textů, proto se nejčastěji můžete setkat s použitím názvu Taichi Chuan, nebo Tai-chi Chuan (čteme tajči čuan).

Obsah pojmu Taichi

Taichi – překládá se jako „svrchovaný princip“, takže dostaneme pro Taichi chuan naprosto pyšný netaoistický název „svrchovaný zápas“.

 Lepší překlad „velká dualita“, nepomíjející princip vesmíru. Velká dualita je představovaná póly jin a jang. Jin mužské, pozitivní a  jang ženské negativní. Chuan je doslova pěst, box nebo systém sebeobrany.

Takže Taichi chuan můžeme přeložit jako „systém sebeobrany, založený na principu velké polarity“.

Pramen: Nic Vám netajím.

Další definice. Taichi chuan (čti tajči čuan)

 Taichi chuan  se také vysvětluje jako „Nejzazší vymezení“ se rodí z Wu–či (nekonečno) a je matkou jin a jang.              Ne-činnost je Wu-ti činnost je Taichi. Když se v prázdnotě rozhýbe čchi, zrodí se Taichi (tajči), jež se okamžitě rozdělí na jin a jang, neboť v sobě zahrnují všechny ostatní jevy. Jejich vzájemné vytváření a vzájemné ničení vytváří změny. Taichi se rodí z Wuči a je matkou jin a jang …

Pramen: Další podrobnosti najdete v knize „Tajná předání rodin Jangů…“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*