Taichi a dlouhověkost

Taichi a dlouhověkost

Jak dosáhnout zdravého a dlouhého života?
A nebo kultivace dechu sváděním čchi do tan-tienu.

Lao-c´ si přál, aby lidé dosáhli zdravého, dlouhého života. Jeho principy se zakládali na dýchání čchi, na kultivování těla shromaždováním čchi v tan – tienu. Pokud budete toto umění cvičit dostatečně dlouho, skutečně můžete dosáhnout vysokého věku a pevného zdraví.

Když jste rozrušeni, začne vám srdce bít rychleji. Když polknete čchi do tan – tienu a necháte chodidla pevně na zemi, ztišíte se, vaše vnitřní orgány se dostanou do určité harmonie a to prospěje vašemu zdraví.

Vedle kultivace čchi sváděním do tan – tienu je ještě několik dalších důležitých bodů.

Za prvé, nepohybujte se příliš rychle. Můžete namítnout – co když přecházím ulicí a najednou se proti mne vyřítí auto. Uskočíte rychle dopředu, ale řidič v téže chvíli strhne vozidlo stranou, aby se vám vyhnul, a vy se mu vrhnete rovnou pod kola. Kdyby jste šli dál stejně pomalu jako předtím, měl by šanci vás objet. Takže – nepohybujte se příliš rychle a za všech okolností zachovejte klid a vyrovnanost.

Za druhé, nepospíchejte příliš se změnou oblečení, když se zdá, ze přichází jiné roční období.
Když se v zimě náhle oteplí, lidé odkládají kabáty a chodí jen v košili. Čchi země je ale dosud studené a je velmi pravděpodobné, že lidé onemocní. Totéž platí, když se v létě náhle ochladí.

Za třetí. Nepřejídejte se. když máte hlad, nejezte příliš rychle, nehltejte, jinak si ublížíte. Jezte pomalu a přestaňte, když máte ještě trochu hlad.

Za čtvrté Lao-c´ říká, že máme být v souladu se zářícím světlem, ale i prachem. S tím nejvyšším i s tím nejnižším. Dnes však mnoho lidí žije s tímto principem v rozporu. Chtějí jít vlastní cestou, chovat se podle svého, odlišovat se. Lepší je, ale být v souladu se svým okolím.

Za páté. Láska. Když Konfucius hovořil o lásce, měl mysli vztah manžela a manželky, muže a ženy – ne muže a žen. Pokud muž a žena naleznou pravou lásku, přilnou k sobě na celý život. Někteří lidé berou lásku příliš na lehkou váhu. Jen tak si pohrávají a o pravé lásce nevědí nic. Utrácejí svůj život příliš lacino, ale po čase je začne opouštět zdraví a jejich život zanedlouho skončí.

Čerpáno z knihy, Wolfe Lowenthal, Nic vám netajím, Profesor Čeng Man – čching a jeho tchaj – ti čchuan, (tai chi chuan), čti tai či čuan, str. 151.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*